XIII. Kerületi Önkormányzat

Akadálymentes verzió Akadálymentes verzió ikon

https://www.budapest13.hu/13kerulet/diszpolgarok/diszpolgarok-2019/

Témák A-Z

Díszpolgárok 2019

Alföldi Róbert

Színművész, rendező, színházigazgató

Hazánk egyik legsokoldalúbb kortárs művésze. Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező, televíziós műsorvezető, szinkronszínész. Már gyermekkorában elhatározta, hogy színész lesz. A Színház- és Filmművészeti Főiskola elvégzését követően 8 évig a Vígszínház társulatának tagja volt, majd szabadúszó lett. Rendezői pályafutása 1995-ben vette kezdetét a Trisztán és Izolda bemutatásával. Azóta is folyamatosan rendez hazai és külföldi színházakban. Minden műfajban kipróbálta magát: rendezett musicalt, operát, operettet, bábjátékot. 2006-tól 2008-ig a Bárka Színház igazgatója, majd 2008 és 2013 között a Nemzeti Színház igazgatója volt. Színészi, rendezői és színházigazgatói pályafutása mellett jelentős szerepet játszottak televíziós munkái is. Hobbija a festészet. 1999 óta számos önálló kiállítás nyílt a festményeiből Budapesten és környékén. Hosszú ideje kerületünk lakója, mindig is büszkén vállalta újlipótvárosi identitását.

 

Láng József

Színművész

A Színház-és Filmművészeti Főiskola elvégzését követően 1957-ben a Pécsi Nemzeti Színházhoz került, majd 1959-ben átszerződött a Vígszínházhoz. 1962 óta, 57 éve a József Attila Színház megbecsült tagja. Karakterszínészként prózai és zenés szerepek sorát játszotta. 2011-ben a József Attila Színház örökös tagjának választották. Számtalan játék-és tévéfilmben láthatta a közönség. 1959-ben kapta élete első filmfőszerepét a Szombattól hétfőig című játékfilmben, amelyet a Római parton forgattak. A filmben nyújtott kiemelkedő alakítására tekintettel a szintén 1959-es Szegény gazdagok című játékfimben is főszerepet kapott. Szinkronszínészként és vígjátéki szerepekben dolgozik a legtöbbet. Orgánuma a védjegye. Több mint 1000 filmben, 724 karakternek kölcsönözte a hangját, de a legtöbben Roger Moore magyar szinkronhangjaként ismerik, akivel több alkalommal személyesen is találkozott. 2010-ben Gobbi Hilda-díjjal, 2015-ben pedig Jászai Mari-díjjal jutalmazták. A mai napig aktív, kollégái szerint két lábon járó színháztörténelem. Hatvan éve a kerületünket választotta munkahelyéül.

 

Dr. Schőner Alfréd

Főrabbi, rektor

A gimnáziumi érettségi után az Országos Rabbiképző Intézet rabbiképző szakán tanult, 1974-ben avatták rabbivá. 1977-ben a Budapesti Zsidó Hitközség Budai körzetének rabbija lett. Szolgálatának teljesítése mellett elvégezte az ELTE Bölcsészettudományi Kar könyvtár-, és művészettörténet szakát, majd a művészettörténeti és művelődéstörténeti tudományok doktorává avatták. 1985-ben a Dohány utcai Zsinagóga főrabbijává nevezték ki. 1991-től 1996-ig családjával Izraelben élt. 1996-ban visszahívták Magyarországra az Országos Rabbiképző Intézet Pedagógiuma főigazgatójának. A köztársasági elnök 2000-ben az intézet jogutódja, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem rektorává nevezte ki. 22 évig állt az intézmény élén. Vezetésével az Országos Rabbiképző Intézetből egy modern, államilag akkreditált egyetem jött létre. 2013-tól a Hegedűs Gyula utcai Zsinagóga főrabbija. Legújabb célkitűzése, hogy összegyűjti, publikálja és rendszeres helyi városnézéseken bemutatja azoknak a magyar-zsidó személyeknek a kerületünkben található emlékhelyeit, akik sokat tettek a kerületért. Ehhez egy közel kétszáz oldalas kötetet állított össze.

Díjaink, elismeréseink


                            Idősbarát önkormányzat díj