Az Önkormányzat környezetvédelmi tevékenységét a 2012-ben Környezetvédelmi-fenntarthatósági Programmá átalakított, a környezetvédelmi törvény rendelkezései alapján elkészítettkörnyezetvédelmi programja alapján végzi. Az ebben meghatározott feladatok az önkormányzat szerteágazó tevékenységének megfelelően a különböző területeket érintenek (legfontosabbak a zajvédelem, a fák védelme, zöldfelület-gazdálkodás, és különösen a szemléletformálás – példamutatás), és a Polgármesteri Hivatal osztályainak, a Közszolgáltató Zrt.-nek és a Közterület-felügyeletnek munkáját is igénylik.
A XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete 2011-ben fogadta el Klímastratégiáját, ezzel önálló területként jelentek meg az Önkormányzat munkájában az éghajlatváltozással kapcsolatos feladatok. A stratégia kidolgozásának és megvalósításának célja a globális éghajlatváltozást előidéző folyamatok mérséklése, illetve a bekövetkező változásokra való felkészülés és ezekhez történő alkalmazkodás, a kerületi szinten rendelkezésre álló eszközökkel.
A Klímastratégia 2016. évi megújítása során megállapítottuk, hogy a legfontosabb célkitűzés már teljesült: a klímatudatosság beépült az Önkormányzat tervezési rendszerébe, az éghajlatvédelmi szempontok megjelennek a döntéshozatal minden szintjén. A 2013-ban elfogadott Hosszútávú Fejlesztési Koncepció önálló fejezetben foglalkozik a klímaváltozással, és mind a kompakt, mind a policentrikus város koncepciója a fenntarthatóság és a klímavédelem célkitűzése is. A Passzívház és a Passzívóvoda felépítésével a kerületben olyan nagy volumenű beruházások valósultak meg, melyek tényleges energia-megtakarítást és kibocsátás-csökkentést értek el, és példát mutatnak más helyi közösségek számára is. Önkormányzatunk 2012-ben csatlakozott az „OrientGate – A klimatikus ismeretek politikai és területi tervezésbe integrálásának strukturált hálózata” című projekthez, mely 13 országra kiterjedő együttműködésben vizsgálta az éghajlatváltozás hatásainak következményeit a társadalom és a gazdaság különböző területein.