XIII. Kerületi Önkormányzat

Akadálymentes verzió Akadálymentes verzió ikon

https://www.budapest13.hu/rendelet/2001-23/

Témák A-Z

23/2001.(VII.9.) Budapest Főváros XIII. kerületi önkormányzati rendelet

a Budapest XIII. kerület Kárpát utca - Victor Hugo utca - Pannónia utca - Ipoly utca által határolt terület építési szabályzatáról *

Aktuális változat

Időállapot váltás


23/2001.(VII.9.) Budapest Főváros XIII. kerületi önkormányzati rendelet

a Budapest XIII. kerület Kárpát utca – Victor Hugo utca – Pannónia utca – Ipoly utca által határolt terület építési szabályzatáról *

Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelmérõl szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 7. § (3) bekezdés c.) pontjában foglalt felhatalmazás alapján megalkotja az alábbi rendeletet.

A rendelet hatálya

1. § (1) Jelen rendelet hatálya Budapest XIII. kerület Kárpát u. – Victor Hugo u. – Pannónia u. – Ipoly u. által határolt területre (továbbiakban: terület) terjed ki.

(2) Jelen helyi építési szabályzat csak a rendelet mellékletét képező szabályozási tervvel együtt érvényes, azzal együtt alkalmazandó.

Az előírások alkalmazása

2. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott területen területet felhasználni, továbbá telket alakítani, építményt, építményrészt, épületegyüttest elhelyezni, átalakítani, bővíteni, lebontani, a rendeletetését megváltoztatni és mindezekre hatósági engedélyt adni, csak a szabályozási tervben és a helyi építési szabályzat rendelkezéseiben foglaltaknak megfelelően szabad.

A szabályozási tervben és a helyi építési szabályzatban nem szabályozott kérdésekben az OTÉK, a BVKSZ és az általános érvényű egyéb törvények, jogszabályok és szabványok vonatkozó előírásait kell betartani.

(2) A szabályozási tervben rögzített kötelező érvényű szabályozási elemek:

a) szabályozási vonal: telek közterületi határvonala,

b) építési vonal: a vonalon kötelezően épülethomlokzatot kell elhelyezni,

c) építési hely határa: az övezeti mutatók betartásával új épület csak ezen kereten belül helyezhető el, meglévő és megtartásra javasolt épület bővíthető,

d) bontandó épület: új épület elhelyezéséig kizárólag bővítéssel nem járó építési munka végezhető, az épület rendeltetését csak az építési övezetben megengedett funkciókra lehet megváltoztatni,

e) meglévő, megtartásra javasolt épület: az épület az építési övezeti előírások betartásával átépíthető, rendeltetése megváltoztatható, tetőtérbeépítés is megengedett, lebontása esetén az övezeti paraméterek és OTÉK szerint beépíthető,

f) övezethatár: eltérő építési övezeteket és övezeteket elválasztó határvonal,

g) övezeti mutatók: a BVKSZ keretövezeti határértékeinek figyelembevételével meghatározott paraméterek (legkisebb kialakítható telekterület, beépítési mód, megengedett beépítési mérték, max. szintterület mutató, megengedett legkisebb és legnagyobb építménymagasság, legkisebb kötelező zöldfelületi mérték, terepszint alatti beépítés max. mértéke),

h) homlokzatmagasság illeszkedése: a csatlakozó homlokzatmagasság max. 1,50 m-rel térhet el

(homlokzatmagasság: magastetős épület esetén a homlokzati sík és a tetőszerkezet metszéspontja, más esetben a homlokzati falsík magassági értéke a járdaszinthez képest),

i) megtartandó fa, fasor, telepítendő fasor,

j) parkosítás határa,

k) kötelező passage,

l) korlátozott férőhelyszámú mélygarázs.

A kötelező érvényű szabályozási elemek csak új szabályozási terv keretében módosíthatók.

(3) A szabályozási tervben alkalmazott irányadó elem:

a) megszüntethető telekhatár: igény esetén megszüntethető telekhatár,

b) irányadó telekhatár.

Az irányadó szabályozási elem opcionális lehetőséget biztosít.

(4) A szabályozási tervben alkalmazott tájékoztató elemek:

a) a terv hatályának térképi lehatárolása.

(5) Minden esetben elvi engedélyben kell meghatározni az alábbi építési feltételeket:

a) egy telken több épület elhelyezésének módját (az utcakép egységessége érdekében);

b) a közterületi építményhez alakítandó telek méreteit és azon a közterületi építmény elhelyezésének módját a közlekedés biztonságának figyelembevételével, valamint

c) tetőfelépítmény építészeti kialakításának és

d) tetőnyílás kialakításának módját.

Telekalakítás

3. § (1) A rendeletnek megfelelõ telekalakításokat a mellékelt szabályozási terv tartalmazza.

(2) A mellékelt szabályozási tervben meghatározott telekhatárok a rendelet módosítása nélkül megváltoztathatók minden a Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzatnak (a továbbiakban: BVKSZ) megfelelő telekalakítás esetén, az övezeti előírásokban meghatározott minimális telekméretek betartása mellett.

(3) Újabb tel(k)ek csak a jelen szabályzat övezeti előírásainak megfelelően alakítható(k) ki.

Terület felhasználás

4. § (1) A terület a Fõvárosi Szabályozási Keretterv (FSZKT) szerint az alábbi terület felhasználási egységek közé tartozik

a) beépítésre szánt területek:

Nagyvárosias, jellemzően zártsorú beépítésű lakóterület

b) beépítésre nem szánt területek:

Keretövezetbe nem sorolt közterület

(2) Jelen rendelet ezeknek megfelelõ építési övezetet és övezetet határoz meg.

L1-XIII-V jelû építési övezet

VEGYES BEÉPÍTÉSŰ, NAGYVÁROSIAS ZÁRTSORÚ LAKÓTERÜLET

5. § (1) Az övezet az L1-keretövezet területének vegyes, általában keretes és zártudvaros jelleggel beépíthető lakóterülete.

(2) Az övezetben közterületi határvonal mentén lakófunkció létesítése a földszinten nem megengedett. Lakás padlószintje a járda szinthez képest 3 m legyen.

(3) A telkek terepszint alatti 100%-os beépítése esetén tetőkertet kell kialakítani a pinceszint felszín felett be nem épített részének legalább 50%-án 50 cm vtg. földtakarással.

(4) Az építési övezet területén a lakóépületeken kívül

a) szálláshely szolgáltató épület,

b) közintézmény épület,

c) irodaház,

d) önálló kiskereskedelmi rendeltetési egység csak a pince szinten, fsz-en és az első emeleti szinten engedhető meg, max. 4000 m2 bruttó szintterülettel,

e) parkolóház, mélygarázs,

helyezhető el.

A fő rendeltetésű épületeken belül önálló rendeltetési egységként

a) vendéglátási,

b) kiskereskedelmi,

c) irodai,

d) szolgáltatási,

e) kulturális, művelődési és oktatási,

f) egészségügyi, szociális, egyházi,

g) nem zavaró hatású kézműipari, kisipari funkciók is elhelyezhetők.

(5) Meglévõ lakóépület tetőtere csak lakásfunkció céljára építhető be.

(6) Az építési övezet területén az alábbi paraméterek betartása kötelező:

a) legkisebb kialakítható telekméret: 800 m2

b) legnagyobb megengedett beépítési mérték: 70%

c) legnagyobb megengedett szintterületi mutató: 4,5

d) terepszint alatti max. beépítési mérték: 70%, mélygarázs esetén 100%

e) legkisebb zöldfelületi mérték: 20% 0% mélygarázs esetén

f) legkisebb/legnagyobb megengedett építménymagasság: 16,0/25,0 m

g) beépítési mód: zártsorú – tömbbelsőben szabadon álló.

(7) Az építési övezet területén a melléképítmények közül csak

a) közműbecsatlakozási műtárgy,

b) kerti építmény,

c) kerti vízmedence,

d) kerti szabadlépcső (tereplépcső) és lejtő,

e) szabadon álló és legfeljebb 6,00 m magas zászlótartó oszlop,

f) hulladéktároló,

g) napkollektor

helyezhető el.

(8) Jelen rendelet hatálybalépésekor már meglévő és szab. terven megtartásra javasolt épületek esetén, amennyiben azok bontásra kerülnek, a szintterületi mutató az övezetben előírt 4,5 lehet, s a telekhatárokat ennek megfelelően szükséges rendezni a homlokzatmagasságok illeszkedése érdekében. A beépítési %-ot az egész tömb vonatkozásában kell vizsgálni, s az a tömb egészére vonatkoztatva nem lépheti túl a tömbre meghatározott övezet beépítési mértékét.

Jelen rendelet hatálybelépésekor már meglévő telekosztás esetén, amennyiben a telek nem éri el az övezetben meghatározott legkisebb telekméret mértékét, abban az esetben is beépíthető a telek, de új telekosztásnál nem alakítható ki az övezetben meghatározott minimális telekméretnél kisebb telek.

BEÉPÍTÉSRE NEM SZÁNT TERÜLETEK

6. § (1) A keretövezetbe nem sorolt közterület, közpark közlekedési funkció és közművek elhelyezésére szolgál.

(2) A beépítésre nem szánt területen csak közlekedési-, közmű- és a terület rendeltetésszerű használatához szükséges egyéb melléképítmények és műtárgyak helyezhetők el.

(3) A közterületen – esővédő, autóbuszváró, telefonfülke és hírlapárusító pavilon kivételével épületet elhelyezni – nem szabad. Kivételt képez a felépítmény nélküli mélygarázs.

(4) A HRSZ 25400/4 telekparkként funkcionáló közterület.

Általános előírások

7. § (1) A területen az építési hely közterületi határán álló sorgarázs nem helyezhető el. (Kivétel ez alól a parkolóház.)

(2) A területen kerítés a közterületi telekhatáron csak építési engedély alapján létesíthető.

(3) Közterületen csak a környezet arculatához illeszkedő esztétikus hirdető-berendezés, egyéb reklámhordozó, tájékoztató (információs) rendszer, stb. a vonatkozó hatályos rendelkezések keretei között – az erre vonatkozó helyi rendelet hatályba lépéséig – környezetvizsgálat alapján helyezhető el.

(4) A területen A0 méretet meghaladó méretű reklámfelület, reklámhordozó – ún. „óriás reklám” – csak a kerületi reklámszabályzat szerint helyezhető el, az építési terület takarására szolgáló és meghatározott időre, de legfeljebb 6 hónapra engedélyezett óriásreklám és az épület részeként kialakított cégfelirat kivételével.

(5) A területen mobil árusítóhelyek működtetése nem engedélyezhető.

(6) A területen, közterületen csak esztétikus utcabútor és egyéb köztárgy, az illetékes szakhatóságok egyetértésével helyezhető el, a vonatkozó egyéb hatályos rendelkezések keretei között.

(7) Közút mentén fekvő építési telkeken az építmények zártsorú beépítési mód szabályai szerint helyezendők el, kivételt képez a Thurzó u. mentén elhelyezkedő 25400/2 HRSZ telek építménye.

(8) A területen új építmény elhelyezése esetén, illetve meglévő épület emeletráépítése tetőtér beépítése esetén biztosítani kell a környezethez és a környező épületekhez való illeszkedést.

(9) A szabályozási tervben meghatározott, az építési engedély feltételeként bontandó építmények, építményrészek bővítése nem megengedett. Felújításuk csak a rendeltetésszerű használathoz szükséges mértékig, a jókarbantartás és életveszély elhárítás körében megengedett.

(10) A Pannónia u. 66. sz. épületben 2 db, a Pannónia u. 68-as számú épületben 1 db lakóházi óvóhely van a 22/1992. (XII. 29.) KTM rendelet értelmében az óvóhelyet is érintő építészeti beavatkozások alkalmával a Polgári Védelmi Igazgatóság véleményét ki kell kérni. Építési, bontási engedély csak ennek alapján adható.

(11) A Pannónia u. 60-64. sz. épület alatt áthaladó két átjáró kötelező közcélú használatát időkorlátozás nélkül, mindenkor biztosítani kell.

Településkép védelme , értékvédelem

8. § (1) A jellegzetes városkép kialakítása, s megőrzése érdekében a terület egységes arculatát meghatározó építészeti koncepcióhoz illeszkedő épületek létesíthetők.

(2) A területen a Victor Hugo u.-Pannónia u.-Ipoly u.- Kárpát u. mentén épületek a zártsorú beépítési mód szabályai szerint helyezhetők el.

(3) A különböző korokban épült meglévő épületek kis architectúra elemeit óvni kell, felújítás esetén visszapótlásukról gondoskodni kell (korlátok, vakolat-architectúra, párkányzat, szemöldök). A megoldás módját elvi építési engedélyezési eljárásban kell tisztázni.

(4) Ha az építkezés földmunkája során régészeti tárgyak, objektumok kerülnek elő, azt haladéktalanul be kell jelenteni a Budapesti Történeti Múzeumnak.

Közlekedés

9. § (1) A Thurzó utcában meglévő terepszint alatti parkológarázs bővíthető, tetején a zöldfelület és játszótér megtartható.

(2) A Victor Hugo u. 41. (HRSZ. 25399/1, /2) tervezett beépítése során az OTÉK által előírt férőhelyek felett a megszűnő férőhelyek pótlását is biztosítani kell.

(3) Az Ipoly u. 5 b-d (HRSZ. 25440/3) telek beépítése során az OTÉK által előírt férőhelyeket teljes mértékben terepszint alatti garázsban el kell helyezni, a garázs részleges – elsősorban az éjszakai időszakban – bérbeadása, közforgalmú hasznosítása javasolt.

(4) A gépkocsitárolókban talajszintnél mélyebb elhelyezkedéskor gázüzemű gépjármű nem tárolható.

(5) Az akadálymentes közlekedés feltételeit az Ipoly u.- Kárpát u. találkozásától kiindulva az új beépítéssel egyidejűleg meg kell oldani.

Közművek

10. § (1) A tervezési területen teljes közművesítést kell biztosítani.

(2) A közműhálózatokat és közműlétesítményeket a vonatkozó szabványoknak, ágazati és eseti üzemeltetői előírásoknak megfelelően kell elhelyezni, illetve kialakítani.

(3) A meglévő és tervezett közműlétesítmények (hálózatok és műtárgyak) helyigényét közterületen, a közterület szabályozási szélességén belül kell biztosítani.

(4) A vonatkozó előírások szerint minden önálló helyrajzi számmal rendelkező telek számára külön-külön önálló bekötés szükséges.

(5) A közművezetékek térszint alatti elrendezését az MSZ 7487/2-80. számú szabvány tartalmazza.

(6) Az Ipoly utcai DN 125 mm-es ivóvízvezetéket a tényleges külső oltóvíz igény ismeretében megfelelő kapacitásúra ki kell váltani.

(7) Szükség esetén a létesítményen belüli nyomásfokozásról egyedileg kell gondoskodni.

(8) A tervezett transzformátorokat épületben javasoljuk elhelyezni, a közterületről történő közvetlen megközelítést biztosítani kell.

(9) Az általános csatornázási tervtől való eltérés esetén a többletvizek közcsatornába történő bevezetésének előfeltétele az érintett befogadóhálózat ismertetett bővítése.

(10) A mélyparkolók elvezetendő vizeit helyi átemelővel kell a közcsatornahálózatba emelni.

(11) Közcsatornába történő bevezetés esetén a vízminőséget illetően a 4-1984. (II. 7.) OVH rendelet előírásai az irányadóak.

(12) Az FSZKT szerint a tervezési terület L1 XIII.K övezeti besorolást kapott.

A beépítés alapján a területen antennatartó építmény (torony) nem helyezhető el.

A területen jelenleg elsősorban földalatti vezetékes rendszerek találhatók, új hálózatot csak földalatti elhelyezéssel lehet létesíteni.

A vezetékes hálózatokhoz tartozó létesítmények, nyilvános telefonfülke közvetlenül az épület homlokzati fala elé nem telepíthető, helyét a járda berendezési sávjában kell biztosítani.

Zöldfelület

11. § (1) Az építési övezetre meghatározott minimális zöldfelületet lehetőleg háromszintes növényállomány (fakorona-, cserje- és gyepszint) telepítésével kell létesíteni úgy, hogy a telek be nem épített minden 100 m2-ére legalább egy nagy lombkoronát nevelő lombos fát kell telepíteni.

(2) A zöldfelületek kialakításánál a telepítésre kerülő fajokat úgy kell megválasztani, hogy a felhasznált fás szárú növények legalább 50%-a honos fajokból vagy azok termesztett fajtáiból kerüljenek ki. Gyümölcsfát útfasorként alkalmazni nem lehet.

(3) A Pannónia u. – Ipoly u. mentén az új fasor kiegészítésénél, ill. a Victor H. utcában a fasor telepítésénél az alábbiak az irányadók. Az ültetendő fák előnevelt kis, vagy közepes lombkoronát nevelő, várostűrő, legalább utcánként egységes fajokból álljanak. A javasolt telepítési tőtávolság 8-8 m, az ültetéssel egyidőben az öntözőhálózat kiépítéséről, de legalább az öntözés lehetőségéről (gyökérzónába levezetett dréncső) gondoskodni kell.

(4) A területen található 15 cm-nél nagyobb törzsátmérőjű fa – kivéve gyümölcsfa – kivágása csak előzetes engedéllyel történhet. Fakivágás esetén a törzsátmérőt 25%-kal meghaladó fapótlásról elsősorban az ingatlanon belül, vagy az elsőfokú építési hatóság által kijelölt közterületen az érintett – az eltávolításában érdekelt – ingatlantulajdonosnak gondoskodni kell.

(5) Gyephézagos burkolat kialakítása esetén, az így burkolt felület 20%-a, de legfeljebb 50 m2 beszámítható a kötelezően kialakított zöldfelület mértékébe.

Környezetvédelem

12. § (1) Az újonnan telepítendő hőtermelő berendezések esetében minden esetben be kell tartani a mindenkor érvényes levegőtisztaság-védelmi jogszabályok által előírt kibocsátási határértékeket.

(2) Biztosítani kell – az érvényes jogszabályok betartásával, zöldfelületek kialakításával – a környezeti levegő szennyezettségének minimális, határérték alatti értéken tartását.

(3) Biztosítani kell, hogy az új létesítmények a környezetük zajterhelését ne növeljék meg, az ipari létesítményekre vonatkozó zajkibocsátási követelményértékek teljesüljenek.

(4) A tervezett létesítményeken belül a védendő helyiséget úgy kell elhelyezni, hogy a környezeti zaj- és rezgésvédelem előírásai teljesüljenek. Amennyiben ez nem megoldható, akkor legalább a belsőterekre vonatkozó előírások betartását kell biztosítani passzív akusztikai védelemmel. Ebben az esetben a helyileg illetékes ÁNTSZ eltérési engedélyét kell kérni.

(5) Az esetleg megvalósuló mélylétesítmények (mélygarázsok) környezetében hidrológiai észlelő helyeket kell telepíteni. A tervezés során úgy kell eljárni, hogy a terület felszín alatti vizeinek áramlási viszonyai, rendszere ne változzon.

(6) A mélygarázsok szellőztetését a szakhatósági előírásoknak megfelelően kell megoldani, a parkolóház levegője ennek alapján vezethető a szabadba. A védett I. levegőtisztaság-védelmi kategória határértékei betartandók.

(7) A 33/2000. kormányrendelet értelmében meghatározottan a terület “A” kiemelten érzékeny szennyeződés érzékenység szempontjából.

(8) A terület sérülékeny ivóvízbázis védő területére esik, a vízbázisok védelméről szóló rendelet kikötései és korlátai betartandók.

(9) Mélygarázs építési engedélyezési eljárásában a Közép-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság szakhatósági állásfoglalását kell kérni, melyhez hidrogeológiai hatástanulmányt kell mellékelni, annak megállapítására, hogy a beavatkozások milyen hatással lehetnek a felszín alatti vízkészlet mennyiségére és minőségére.

Záró rendelkezés

13. § A rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

Dr. Sinka József s.k.

Dr. Tóth József s.k.

jegyző

polgármester

* Megjegyzés: a rendelet melléklete megtekinthető a Polgármesteri Hivatal Főépítészi Irodájában.

Vissza

Díjaink, elismeréseink


                            Idősbarát önkormányzat díj