A Kerületi Emlékhelyen rendezett ünnepségen az 1956-os forradalom és szabadságharc kezdetének évfordulója alkalmából tartott ünnepséget a XIII. kerületi önkormányzat. Október 23-án megemlékezett a XIII. kerület vezetése, képviselő-testülete az 55 évvel ezelőtt kitört forradalomról és szabadságharcról, illetve a november 4-ét követő megtorlások mártírjairól. Ezen kívül 2011. október 23-án ünnepeljük a Magyar Köztársaság kikiáltásának 22. évfordulóját.
Számos érdeklődő, kerületi lakos, idősek és fiatalok gyűltek össze a Béke téren az ünnepi alkalomból.
Szabadság, függetlenség, demokrácia – ezeket vártuk és akartuk mindannyian a rendszerváltásról – mondta ünnepi beszédében dr. Tóth József polgármester. – Első helyen a jobb élet akarása szerepelt a legtöbbek listáján, s sokaknak ebben csalatkozniuk kellett.
Manapság nem az ésszerűség számít, hanem a „csak azért is az lesz, amit mondunk” logikája – emelte ki a XIII. kerület első embere. Felhívta a figyelmet: rendszeressé vált, hogy nemcsak napokon, hanem órákon belül kiderül, hogy amiről korábban beszéltek a hatalomgyakorlók, az nem akkor, nem úgy és nem annyi lesz, mint ahogy mondták. Ilyen körülmények között pedig nem csoda, hogy általánossá lesz a bizonytalanság.
– Meggyőződésem, hogy az egymásra hallgatásból és az együttműködési kényszerből egy valódi összefogás születhet, amely megakadályozza, hogy bármelyik oldal szupersztárja elhitesse velünk a szimulált demokráciát – emelte ki a polgármester. Végül hangsúlyozta: nem a népnek kell felmondania a leckét a hatalom előtt, hanem a hatalomnak kell elszámolni a nép előtt – így lehet ’56 üzenetét ma is érvényesíteni.
Ezt követően a Csepp Színház előadását tekinthették meg az egybegyűltek a Béke téren. A Csepp Színház Szabadon! című műsorát József Attila, Nagy László és Szilágyi Domokos verseiből és mai dalokból állították össze.
Délelőtt ünnepélyes koszorúzással emlékezett meg a XIII. kerület vezetése 1956 hőseiről a Tahi utca és a Madarász Viktor utca találkozásánál található 1956-os emléktáblánál. Márai Sándor Mennyből az angyal című versét Lukács Sándor szavalta el.
Elhelyezte itt koszorúját dr. Tóth József a XIII. kerületi önkormányzat nevében, azt követően pedig Sági Judit, a XIII. kerületi önkormányzat a Szociális Egészségügyi és Művelődési Bizottság nevében helyezett el koszorút.
A jelenlévők egy perces néma főhajtással, majd mécses gyújtásával tisztelegtek az 1956-os forradalom és az áldozatok előtt.