Szociális hírek

Holokauszt-túlélő és szociális munkás kapta a kerületi esélyegyenlőségi díjat

Sommer Katalin, a szélsőséges eszméket következetesen elítélő holokauszt-túlélő és Farkas Judit lakótelepi szociális munkás kapta 2025-ben az önkormányzatunk által alapított „Ember az emberért” esélyegyenlőségi díjat. Az érintettekben közös emberi érték az együttérzés, a cselekvő szolidaritás és a támogató hozzáállás.

Az “Ember az emberért” esélyegyenlőségi díjat 2009-ben hozta létre önkormányzatunk. Olyanok tevékenységét ismerjük el ezzel a díjjal, akik hozzáállásukkal, cselekedeteikkel sokat tesznek az esélyegyenlőség érvényesüléséért a XIII. kerületben. Sokan vannak köztünk ilyenek: már 30-an kapták meg az elismerést, köztük önkéntes munkát végző polgárok, civil szervezetek vezetői, plébánosok, háziorvosok és szociális munkások. Ők életútjukkal azt példázzák, hogy cselekvő hozzáállásra van szükség a társadalom minden szintjén, az együttérzés, a szolidaritás és a támogatás pedig kiemelt értékek.

A hagyományoknak megfelelően idén is meghirdettük, hogy bárki javaslatot tehet a díjazottakra.  A jelöltek közül mindig a két legtöbb szavazatott kapott személy kapja az elismerést. 2025-ben ez a két személy Sommer Katalin és Farkas Judit volt. Nekik május 5-én dr. Tóth József polgármester adta át az oklevelet és az elismeréssel járó pénzjutalmat.

SOMMER KATALIN

A Sommer család a budapesti Nagymező utcában élt.  Az 1939-ben született Kati édesapja textilnagykereskedő volt, őt már 1940-ben elvitték munkaszolgálatra, ahonnan időnként hazaengedték. Időközben megszületett Kati öccse is. Az édesanyának és két gyermekének 1944 őszén egy nagybácsi szerzett védlevelet, amellyel a nemzetközi gettóba kerültek, egy svájci védett házba. A házból egy novemberi napon minden gyereket és felnőttet kihajtották a Margit-híd melletti kis parkba. A sor elején állókat belelőtték a Dunába. Katiék hátrébb álltak, rájuk nem került a sor, mert megjelent ott egy magas férfi, akinek az intézkedésére visszazavarták őket a védett házba. Az máig nem derült ki, hogy ki értesítette a férfit, aki nem volt más, mint Raoul Wallenberg. Neki köszönhetik az életüket. A gyerekek édesapja viszont nem jött haza a munkaszolgálatból, egy német táborból, agyonverték, amikor lefagyott a keze és nem tudott tovább dolgozni.

Sommer Katalin a háború után maszkmesterként dolgozott a Magyar Televízióban. Színészek és művészek között élte mindennapjait, múltját nem tárta fel. Nyugdíjasként viszont elhatározta, hogy megosztja történetét a nyilvánossággal, hogy – mint ő maga mondta – „a történelmet ne lehessen átírni”. Azóta iskolákba megy, megemlékezéseken és nemzetközi konferenciákon vesz részt.  Nélkülözhetetlen önkéntese lett az Emlékezzünk és Emlékeztessünk Alapítvány munkájának, fiatalokkal közösen járta be Auschwitz-Birkenaut, és más volt koncentrációs táborokat, hogy segítsen megérteni a holokauszt borzalmait.

Sommer Katalin nemcsak a múlt megismertetéséért dolgozik, hanem aktívan tiltakozik a mai szélsőséges eszmék újjáéledése ellen. A Horthy-kultusz feltámadásával szemben levelet írt a magyar parlament elnökének, és közéleti szerepvállalásával következetesen kiáll a holokauszt áldozatainak emlékezetéért. „Nem vagyok hajlandó csendben maradni. A legfontosabb, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk. Ha hívnak, megyek, és elmondom, amit átéltem”. A Radnóti-díjas Sommer Katalin példája arra inspirál, hogy soha ne felejtsünk, és tegyünk meg mindent, hogy a történelem tragédiái soha ne ismétlődhessenek meg.

FARKAS JUDIT

Foglalkozása szerint lakótelepi szociális munkás, civilben polgárőr Farkas Judit, aki 2022 óta dolgozik a Prevenciós Központban. Munkaköréből adódóan sok időt tölt a kerület utcáin, közterületein, ahol közvetlen stílusával elnyerte a gyerekek, fiatalok bizalmát. A terepen végzett munkájának köszönhetően sokan ismerik a XIII. kerület frekventált pontjain: jelenlétét elfogadják, megszólítják és információt, segítséget kérnek tőle. Példaértékű segítőkészsége miatt az utcán csellengő gyermekek is bátran osztják meg vele problémáikat, nehézségeiket vagy akár örömüket.

Utcai munkája során Judit kiemelt figyelmet fordít a legnehezebb helyzetben levők lelki állapotára. Kedves szavaival, jó kommunikációs készségével, empatikus hozzáállásával képes megnyugtatni a körülötte lévő embereket. Humorával képes oldani a feszültebb helyzetek is és mosolyt csalni a legkiszolgáltatottabb emberek arcára is

A kerületért való felelősségérzetéből és elhivatottságából adódóan Farkas Judit belépett a XIII. kerületi székhelyű Angyalföld Polgárőrségbe, ahol civilként is segítheti a hátrányos helyzetű gyermekeket és felnőtteket egyaránt. Utcai- és lakótelepi szociális munkásként a fiatalok mellett hatékonyan segíti a közterületen tartózkodó hajléktalanokkal végzett szakmai munkát.

Farkas Judit elmaradhatatlan résztvevője minden közösségi programnak, legyen az lakóközösségi nap, játszótéri foglalkozás vagy sportesemény. A Prevenció Stúdió gyerekekből álló rock zenekarának is tagja. A dobolás mellett a táncból is kiveszi a részét: a Just Dance partikból sosem marad ki.